Co powoduje awarie akumulatorów samochodowych? Dlaczego akumulatory rozruchowe się psują? Jak uniknąć awarii akumulatora samochodowego?
Akumulator samochodowy to delikatny podzespół, który jest podatny na awarie. Awaria akumulatora utrudnia, a najczęściej uniemożliwia korzystanie z samochodu. Trzeba pamiętać o tym, że akumulator samochodowy (rozruchowy) to skończone źródło energii i część eksploatacyjna. Przychodzi taki moment, że trzeba wymienić zużyty akumulator na nowy. Przyjmuje się, że dobry akumulator, przy odpowiednich warunkach eksploatacji, służy średnio 5 lat. Jednak awaria akumulatora może dramatycznie skrócić ten czas. Przedwczesna wymiana akumulatora podwyższa koszty eksploatacji samochodu. A większość kierowców chce uniknąć niepotrzebnych wydatków. Dlatego dokładnie przeanalizujemy wszystkie powody, które prowadzą do awarii akumulatorów samochodowych. Musimy również wyjaśnić, dlaczego zapobieganie awariom akumulatora jest tak ważne.
Niewielka skrzynka z tworzywa sztucznego, z wyprowadzonymi na zewnątrz biegunami, dodatnim i ujemnym. W zdecydowanej większości samochodów, umieszczona pod maską. W nielicznych autach, np. z bardzo krótkim przodem, schowana w bagażniku. Albo pod siedzeniami. W starszych samochodach akumulator jest widoczny od razu po otwarciu maski. W nowszych może być ukryty pod osłoną z tworzywa sztucznego. Albo może się nad nim znajdować skrzynka z bezpiecznikami.
Jaką rolę pełni akumulator samochodowy? Instalacja elektryczna w samochodzie wykorzystuje dwa źródła prądu. Są to alternator (znany również jako prądnica) oraz akumulator samochodowy. Alternator zasila instalację elektryczną wtedy, gdy pracuje silnik. Akumulator rozruchowy zasila instalację wtedy, gdy silnik nie pracuje. Akumulator samochodowy musi zapewnić odpowiednią ilość prądu do uruchomienia silnika. Musi zasilić rozrusznik samochodowy, a także inne odbiorniki prądu, umożliwiające pracę silnika. To komputer sterujący pracą jednostki napędowej, elektryczna pompa paliwa w baku i inne, zależne od rodzaju paliwa i konstrukcji. Np. w silniku benzynowym, niezbędny jest prąd dla układu zapłonowego (układ cewka zapłonowa – świeca zapłonowa) i dla sterowanych elektronicznie wtryskiwaczy paliwa. Po wyłączeniu silnika, akumulator samochodowy zasila wszystkie podzespoły elektroniczne, posiadające pamięć. Im nowsze i lepiej wyposażone auto, tym jest ich więcej. W typowym samochodzie będzie to komputer sterujący pracą silnika i szereg innych, wyspecjalizowanych sterowników. Na przykład sterownik SRS (mózg układów bezpieczeństwa biernego) albo komputer komfortu.
Akumulator samochodowy zasila także tak potrzebne urządzenia, jak alarm samochodowy i centralny zamek. W nowszych autach umożliwia działanie wygodnych systemów dostępu bezkluczykowego. Po wyłączeniu silnika, akumulator zasila wszystkie elementy wyposażenia, z których korzystają pasażerowie. Może to być audio, nawigacja, system multimedialny, elektrycznie sterowane szyby itd. Akumulator jest niezbędny dla właściwej pracy systemów ogrzewania postojowego. W samochodach z systemem start – stop akumulator podtrzymuje działanie wszystkich działających systemów. To między innymi oświetlenie zewnętrzne, systemy bezpieczeństwa i systemy kontrolujące pracę układu napędowego.
Co się dzieje, gdy dochodzi do awarii akumulatora? Jak skutki dla kierowcy wywołuje awaria akumulatora? Jakie są typowe objawy awarii akumulatora? To przede wszystkim problemy z uruchomieniem silnika. Albo całkowita niemożność uruchomienia silnika, nawet przy słyszalnej pracy rozrusznika. Problemy te najczęściej pojawiają się zimą albo w trakcie bardzo ciepłych dni. Zwłaszcza wtedy, gdy auto wystawione jest na działanie promieni słonecznych. W najgorszym przypadku samochód w ogóle nie da się uruchomić. Awaria akumulatora może uniemożliwić otwarcie samochodu za pomocą centralnego zamka, albo dostępu bezkluczykowego. Awaria taka ułatwi skradzenie auta, na skutek niepracujących systemów chroniących auto przed kradzieżą (centralnego zamka, alarmu, itd.). Niski poziom energii w akumulatorze wywołuje różne anomalie. Na ekranie komputera pokładowego mogą pojawić się ostrzeżenia o niewłaściwej pracy poduszek powietrznych i innych systemów. I co najważniejsze awarie akumulatora samochodowego sprawiają, że samochód przestaje być niezawodny.
Warto wiedzieć, co wywołuje awarie akumulatorów w samochodach. Dzięki temu będzie można ich unikać. Najbardziej destrukcyjna rzecz, jaka może spotkać akumulator, to głębokie rozładowanie. Powoduje ono całkowite i bezpowrotne zniszczenie akumulatora. Do głębokiego rozładowania dochodzi na skutek wielu sytuacji. To na przykład niekorzystanie z samochodu przez bardzo długi czas. To wystawienie samochodu (i pośrednio akumulatora) na działanie bardzo silnego mrozu, albo bardzo wysokich temperatur dodatnich. W temperaturach powyżej 25 st. C naturalny proces samorozładowywania akumulatora bardzo przyspiesza. Do głębokiego rozładowania może dojść na skutek nieostrożności kierowcy, który zostawi auto z włączonymi światłami. Albo z innym, uruchomionym odbiornikiem prądu. Do głębokiego rozładowania może również dojść na skutek zbyt dużego poboru prądu po wyłączeniu silnika. Tu najczęściej powodem są źle zainstalowane dodatkowe odbiorniki prądu, albo awarie instalacji elektrycznej (np. przebicia).
Jak wspomnieliśmy wcześniej, akumulator samochodowy ma kluczowy wpływ na właściwy rozruch silnika. Wpływ na żywotność akumulatora ma ilość rozruchów, jaka ma miejsce w ciągu jednego dnia. Najbardziej destrukcyjna dla stanu akumulatora jest duża liczba rozruchów, wykonywanych w krótkich okresach czasu. Albo kilka rozruchów, jeden po drugim. Pierwsza sytuacja ma miejsce w przypadku aut, eksploatowanych tylko na krótkich odcinkach. To nie tylko auta osób mieszkających w dużych miastach. W takim reżimie pracują często samochody przedstawicieli handlowych. Zastosowanie zwykłego akumulatora samochodowego do tego typu eksploatacji dość szybko powoduje awarie akumulatora. To dlatego w ofercie marki FIVESTAR pojawiły się nowoczesne akumulatory EFB.
W jakiej sytuacji niezbędne jest wykonywanie kilku rozruchów, jeden po drugim? W przypadku silników mocno zużytych, albo cierpiących na jakieś niedomagania. Awarie układu zapłonowego, awarie układu wtryskowego, niska kompresja w cylindrach, uszkodzone czujniki, zabrudzony filtr powietrza, źle dobrane świece zapłonowe… To wszystko powoduje problemy z właściwym uruchamianiem jednostki napędowej. I w konsekwencji, prowadzi do uszkodzenia akumulatora.
Awarie akumulatora samochodowego mogą być również wywoływane przez urządzenia z nim współpracujące. Po włączeniu silnika, źródłem prądu dla instalacji elektrycznej samochodu jest alternator. Poza tym, jego zadaniem jest ładowanie akumulatora. Pośredniczy w tym regulator napięcia, który dobiera odpowiedni prąd ładowania. Awaria alternatora albo regulatora napięcia może wywołać awarię akumulatora samochodowego. Alternator (prądnica samochodowa) działa dzięki temu, że jest napędzany paskiem wieloklinowym. Pasek przekazuje napęd z wału korbowego. Anomalie, związane z właściwą pracą paska wieloklinowego, doprowadzą do problemów z pracą alternatora. A to znów może wywołać awarię akumulatora, na skutek niemożności jego doładowania. Akumulator samochodowy musi być ładowany prądem o odpowiednim napięciu. Awaria regulatora napięcia i zmiany wartości prądu ładowania, również mogą wywołać awarię akumulatora. A nawet jego całkowite zniszczenie. Ciągłe niedoładowanie akumulatora prowadzi do zasiarczenia jego płyt (osadzania się na nich siarczanu ołowiu). Tak samo, jak ładowanie prądem o zbyt dużym napięciu.
Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że awarie akumulatora mogą wywołać zanieczyszczenia. Brud na obudowie akumulatora powoduje jego szybsze rozładowywanie się, na skutek działania tzw. prądów błądzących. To może spowodować głębokie rozładowanie akumulatora. Zabrudzone albo zaśniedziałe bolce akumulatora utrudniają właściwy przepływ prądu. I to w obydwie strony – akumulator nie może właściwie zasilać, a sam nie może być właściwie ładowany. Podobne problemy wywołuje zbyt słabe dokręcenie klem akumulatora.
Awarię akumulatora może również spowodować jego niewłaściwy montaż. Akumulator musi być stabilny w trakcie jazdy. To po to producenci stosują odpowiednie rozwiązania, dzięki którym podzespół jest zabezpieczony przed przesuwaniem się.
Awaria akumulatora może być również spowodowana na skutek złego doboru akumulatora do samochodu. Czyli niezgodnie ze wskazaniami producenta samochodu. Akumulator o zbyt małej pojemności może ulec przeładowaniu. Akumulator o zbyt dużej pojemności może być stale niedoładowany. Zastosowanie zwykłego akumulatora do auta z systemem start stop spowoduje szybko jego nieodwracalne uszkodzenie. Powodem awarii i całkowitego zniszczenia, a często nawet wybuchu, jest złe podłączenie akumulatora. A dokładnie, pomylenie jego biegunów. Do takiej sytuacji może dojść przy wymianie akumulatora w samochodzie. Albo podczas ładowania akumulatora za pomocą prostownika. Równie często dochodzi do zamiany biegunów podczas próby uruchomienia samochodu z innego akumulatora za pomocą kabli rozruchowych.
Akumulatory FIVESTAR są na polskim rynku od ponad 25 lat. Zyskały ogromne grono użytkowników, którzy cenią je za niezawodność, bardzo dobre parametry i wysoką trwałość. FIVESTAR to rodzina akumulatorów, w której znaleźć można akumulatory kwasowo – ołowiowe CORE, przeznaczone do typowych pojazdów. Wszystkie linie akumulatorów FIVE STAR , o pojemości do 105 Ah, są wykonane w technologii Ca / Ca. Są przeznaczone do stosowania we współczesnych samochodach, które mają mnóstwo odbiorników prądu. FIVESTAR to nowoczesne akumulatory EFB, przeznaczone do stosowania w samochodach z systemem start – stop. Idealne również do aut, które poruszają się tylko na krótkich trasach.
Jeśli chcesz, aby Twój akumulator służył Ci niezawodnie przez bardzo długi czas – wybierz akumulator FIVESTAR. Dobierz odpowiedni akumulator do swojego samochodu, korzystając z wyszukiwarki na stronie Fivestar.pl. Zamocuj akumulator we właściwy sposób. Tak, aby nie mógł się poruszać w trakcie jazdy, ponieważ to może być przyczyną niepoprawnego działania. Chroń akumulator przez głębokim rozładowaniem. Doładowuj go w razie potrzeby za pomocą ładowarki mikroprocesorowej. Chroń go przed działaniem bardzo niskich i wysokich temperatur. Dbaj o właściwy stan techniczny jednostki napędowej. Akumulator FIVESTAR będzie bezawaryjnie służył przez długi czas!